Péntek este mutatta be az M1 Ma este című műsorában az Országos Szlovén Önkormányzat programját Kissné Köles Erika szlovén nemzetiségi szószóló.
Még 2012-ben fogadta el az Országgyűlés azt a törvényt, amely lehetővé tette a velünk élő nemzetiségek számára, hogy amennyiben nem érik el a kedvezményes mandátumhoz szükséges szavazatszámot (tehát, hogy saját szavazati joggal rendelkező képviselőjük legyen), akkor a nemzetiség listáról szószólót küldjenek a parlamentbe.
A magyarországi szlovének a legkisebb számú nemzetiség országunkban, jelentős számban itt, a Rábavidéken élnek (kb. 3000 fő). Akik nemzetiségi szavazóként regisztrálták magukat, ők az áprilisi országgyűlési választásokon a pártlisták helyett a nemzetiségi listára szavazhatnak (4 éve mindössze 134-en szavaztak a szlovén nemzetiségi listára). 2014-től így került az Országgyűlésbe a szentgotthárdi Kissné Köles Erika, az Országos Szlovén Önkormányzat képviselője. A szlovén nemzetiségi szószóló a parlament plenáris ülésein szavazati joggal nem rendelkezik (de felszólalhat), ugyanakkor a Magyarországi Nemzetiségek Bizottságában, amely a nemzetiségeket érintő törvényjavaslatok előkészítését végrehajtja, szavazhat is.
Az idei választáson is Kissné Köles Erika az Országos Szlovén Önkormányzat listavezetője, ezért ő mutathatta be programjukat a M1 Ma este című műsorában, ahol minden listát állító szervezet 5 perces időkeretben ismertetheti elképzeléseit az állami televízió nézőivel.
Kissné programbeszédében elmondta, hogy Magyarország legkisebb nemzetiségeként a fő céljuk a megmaradás, éppen ezért fordítanak különös figyelmet az oktatásra, több kéttannyelvű köznevelési intézményt is fenntart az Országos Szlovén Önkormányzat. Ennek hosszútávú biztosítása érdekében fontosnak tartják a nemzetiségi pedagógusképzés fennmaradását is, jelenleg Szombathelyen működik tanszékük az egyetemen, ahol szlovén nyelvtanárokat képeznek. A jövőben azt is szeretnék elérni, hogy a nyelvtanárok mellett nemzetiségi óvónőképzés is induljon.
Fontos célnak tartják továbbá a fiatalok helyben tartását is, ugyanis szerintük a nemzetiség jövője akkor biztosított, ha vannak fiatalok a Rábavidéken, akik megőrzik a szlovén kultúrát, hagyományokat. Ehhez azonban komoly gazdasági fejlődésre van szükség a térségben, az osztrák határ közelsége miatt ugyanis sokan külföldön dolgoznak, élnek, Kissné pedig azt szeretné elérni, hogy ezek a fiatalok inkább a térségben dolgoznának, építenék az egzisztenciájukat.
Kissné Köles Erika kiemelte, hogy a Magyarország és Szlovénia közötti kiváló gazdasági és politikai kapcsolatok ehhez jó alapot biztosítanak.
A nemzetiségi szószóló munkájáról az alábbi honlapon további információkat is megtalálhatnak az érdeklődők.